Pada osigurač, električar objašnjava zašto

easy 9 schneider osigurac

Pada osigurač a vi ne znate šta da radite. Podignete ga a on opet padne. Ponekad padne odmah. Nekad se desi da ne padne odmah. Odgovor sledi!

MAJSTOR za rešavanje problema sa strujom
Problem sa strujom, pozovite, rešićemo ga. Saveti su besplatni, Pomoć je obaveza svakoga ko savesno radi svoj posao.

Pada odmah

Kada osigurač padne čim ga podignete, to je znak da je u pitanju neki kvar. Na primer, taj kvar može biti veća struja na tom osiguraču. Isto tako uzrok kvara može biti u samom osiguraču. Vremenom osigurač “oslabi” = promeni osobinu.

Osigurač pada odmah kako otkriti šta je uzrok?

Isključite sve potrošače koji ostanu bez struje kad taj osigurač padne. Podignite osigurač. Ako osigurač ne padne, uključujte jedan po jedan potrošač sve dok osigurač ne padne. Kada opet osigurač padne, isključite sve potrošače osim tog poslednjeg koji kad ste uključili osigurač je pao. Podignite osigurač. Ako osigurač padne odmah problem je do tog potrošača. Da biste bili sigurniji isključite njega iz struje a ukljucite sve ostale potrošače koji su bili vezani preko tog potrošača. Ako osigurač ne padne, verovatno je taj potrošač uzrok problema. Možete ga uključiti u neku utičnicu koja nije na tom osiguraču. Ako taj drugi osigurač padne treba popraviti taj potrošač.

Pažnja

Dok isprobavate ovo o čemu sam pisao, nekad se može desiti da padne osigurač kod sata (strujomera, brojila). Ako kod sata imate osigurače sa tiopljivim umetkom (stari tip osigurača) onda u njemu izgori licna, tj ne vidi se okom da je osigurač pao, već je potrebno upotrebiti glinericu. Gurnete glinericu na deblji deo osigurača i ako svetli kad držite prst na mestu predviđenom na glinerici znači da je ispravan. Ako ne svetli potrebno je topljivi umetak zameniti novim istim topljivim umetkom. Nije preporučljivo stavljati licne i popravljati taj osigurač, jer on nije skup i treba koristiti osigurač pravih karakteristika da bi se dobila bezbedna električna instalacija u stanu. Osigurači služe da zaštite elekričnu instalaciju od preopterećnja, a to čine samo ako se koriste originalnih karakteristika.

Osigurač pada ali ne pada odmah već posle nekog vremena.

Kada osigurač pada posle nekog vremena, na primer noću ili nekako neobjašnjivo, uzrok problema može da bude u samom osiguraču, ali može da bude i preopterećenje potrošača na tom osiguraču. Zamena samog osigurača po mom mišljenju, treba da obavi profesionalac. Nije to neka mudrost, ali greške prilikom zamene struja ne prašta. Verujem da niko ne želi da mu neki komšija ili prijatelj koji se nešto razemeju u struju nastradaju samo da bi se uštedeo koji dinar.

Osigurač pada ali ne pada odmah i nije problem u samom osiguraču.

Ovde je već situacija koju treba ispitati da bi se problem rešio. Ovo se ređe dešava, ali kad se desi treba dobro zavrnuti rukave i glavu pripremiti da bi se otkrio uzrok problema. Ako je električna instalacija (elektroinstalacija) ispravna, potrebno je izmeriti struju u trenutku kad osigurač iskoči i videti koji potrošač je to izazvao. Za ovo je najbolje korišćenje logera, elektronskog uređaja koji meri parametre struje i zapisuje ih da se mogu pregledati iz trenutka u trenutak.

Sve sam vam pisao da bih omogućio onome ko ima malo znanja i veštine može sam da otkrije problem, U svakom slučaju možete mi se obratiti za pomoć, savet ili da zakažete popravku.

Majstor električar 063 72 083 27