ELEKTRIČAR BEOGRAD

elektricne instalacije

Električar Beograd, kontakt majstora električara za Beograd. Pozovite me za kvarove, radove i popravke:

ELEKTRIČAR BEOGRAD 063 72 083 27

MAJSTOR za rešavanje problema sa strujom
Problem sa strujom, pozovite, rešićemo ga. Saveti su besplatni, Pomoć je obaveza svakoga ko savesno radi svoj posao.

Ako vam treba majstor u koga možete imati poverenje što se tiče znanja i cene, javite se. MAJSTOR ELEKTRIČAR BEOGRAD 063 72 083 27

Kakvu struju imamo u stanu?

Ono što trebamo da znamo, kada razgovaramo sa majstorom je kakvu struju trošimo. Naše brojilo tj struja u stanu može biti monofazna ili trofazna. Ono što nas zanima je još kako uštedeti električnu energiju. Strujomer koji imamo određuje da li imamo jednotarifno ili dvotarifno brojilo. Tarifa se odnosi na jeftiniju i skuplju struju. Jednotarifno brojilo uvek plaća istu cenu struje. Dvotarifno kod nas u Beogradu beleži jeftiniju struju od 24h do 08h svakog dana. Postoje još i one boje da bi običan čovek bio zbunjen. Te boje, Zelena Crvena i Plava se odnose na količinu potrošene struje. Meri se na mesečnom nivou (međutim… zavisi kada čitaju struju, ali ne bih o tome ovde). U svakom slučaju, ako sam i ja kao Električar Beograd dobro razumeo princip, trošimo struju u zelenoj tarifi. Struja se plaća u zelenoj tarifi sve dok se ne potroši količina koja je obezbedjena za zelenu tarifu. Nakon toga prelazimo u plavu tarifu. U plavoj je tarifi struja skuplja. Po ceni plave tarife plaćamo količinu struje koju smo potrošili nakon što smo potrošili svu struju iz zelene tarife. Samo potrošenu struju preko zelene plaćamo po plavoj tarifi. Slično tome je i sa crvenom tarifom koju plaćamo kada prekoračimo svu količinu struje iz plave tarife… Trudio sam se da ovo objasnim što jednostavnije, a sad kad čitam razmišljam: Ko je razumeo svaka mu čast.

Gde mi se nalaze osigurači?

Osigurači se nalaze u stanu, gde imate spratnu tablu. Tu vam mogu biti postavljeni ili stari osigurači sa topljivim umetkom, ili automatski osigurači. Obično negde iznad vrata. To je kutija iz koje vire osigurači ako su starog tipa, ili je to kutija obično sa poklopcom gde se nalaze automatski osigurači. Postoji još jedna vrsta osigurača, koji su takođe vaši. Ti se osigurači nalaze negde u blizini vašeg strujomera. Ima ih ili tri ili je samo jedan. Viđao sam i različite slučajeve, ali nisu merodavni.

Gde mi se nalazi strujomer?

Strujomeri u zgradama obično svi stoje zajedno ili su podeljeni po grupama u metalnim ormanima. Još uvek po starom gradu viđam strujomere koji su u drvenom ormanu. Promenićete valjda uskoro svi i ubaciti ih u metalne ormane. Vaš strujomer je obično na spratu na kome i vi ili na nekom spratu dole, niže. Neposredno oko vašeg strujomera ili iznad u gornjoj pregradi ormana nalaze se ona tri ili onaj jedan osigurač koji je glavni za vaš stan. Osim ovako, strujomeri se u poslednje sve češće nalaze na banderi ispred kuće ili zgradice. Odatle dolazi kabl do vas.

Stalno mi crkavaju sijalice, šta da radim?

Kada sijalice na odredjenom mestu u stanu stalno crkavaju, češće nego na drugim mestima, opravdan je razlog da pozovete majstora. Reći ću vam koji su mogući uzroci. Treba utvrditi da li je zbog povećanog napona, zbog promenjljivog napona, ili zbog povremenih gubitaka napona. Većina led sijalica ne trpi mnogo česte oscilacije napona. Do tih promena u naponu, može doći zbog kvara prekidača, sijaličnog grla ili dovoda struje. Može još doći i do problema u razvodnoj kutiji kojom se struja dovodi na samo sijalično grlo. Problem se rešava tako što utvrdite šta je u pitanju i zamenite ispravnim delom. Ako možete sami, zamenite sijalično grlo i prekidač, i u 75% slučajeva sve će raditi kako treba. Ako je problem u dovodu, treba otvoriti najbližu razvodnu kutiju i proveriti da li tu postoji oscilacija napona. Na kraju ostaje dovodni kabl koji ide od spratne table do te razvodne kutije. Za poslednja dva je svakom prosečnom čoveku potreban majstor, a prve slučajeve može rešiti dobar deo populacije.

Šta raditi kada nestane struje?

Kada nestane struje poželjno je odmah isključiti sve veće potrošače, grejalice, ta peći, šporete, bojlere, veš, sudo mašine. I poželjno je isključiti uređaje koji su osetljivi na promene napona. Onda treba proveriti da li komšije imaju struje, da li je i njima nestala struja ili samo nama. Ako komšije imaju struju, onda je problem negde do nas. Treba proveriti da li nigde u stanu nema struje ili samo u pojedinim delovima. Nije dovoljno upaliti svetlo u svakoji sobi da bi se konstatovalo da li ima struje. Svetlo u svaim sobama može u nekim slučajevima biti vezano za jedan osigurač, dok ostatak stana može imati posebne osigurače. Ako nigde nema svetla ne znači da nigde nema struje. Sledeći korak je proveriti da li su nam svi osigurači ispravni. Pošto verovatno nema svetla treba nam neko svetlo. Većina će upaliti svetlo na mobilnom telefonu. Želim da napomenem da osigurač skoro nikad ne crkava od starosti, već uglavnom postoji neki realan uzrok. Ako u stanu imamo automatske osigurače pogledamo da li su svi podignuti. Ako jesu ne znači da svi rade, za taj slučaj vam ipak treba majstor ali pre toga trebamo videti kako stvari stoje sa glavnim osiguračem za stan. On se nalazi negde oko strujomera. Ako je on pao, možemo pokušati da ga podignemo i videti šta se dešava. Mogu biti i tri osigurača, ako imamo trofaznu struju. Ako ga podignemo i on odmah padne, poželjno je da već tada pozovete majstora. Postoji još jedna stvar koju možete sami uraditi. Možete se popeti do stana i isključiti ili izvaditi sve osigurače pa se onda opet spustiti do glavnog osigurača i pokušati da ga podignete. Ako sada ne pada, možete otići opet do stana i vraćati jedan po jedan osigurač dok opet ne izbije glavni osigurač. Ukoliko ne izbije i svuda imate struju trebalo bi se zameniti glavni dovodni osigurač. Ako glavni osigurač izbije u nekom trenutku dok vraćate jedan po jedan osigurač u stanu, obratite pažnju koji ste osigurač ubacili kada je izbio. Verovatno vam je problem vezan za instalaciju ili potrošača na tom osiguraču. Njega ostavite isključenog a ostale osigurače redom vraćajte. Ako sada ni jednom ne izbije glavni osigurač vašeg stana, to znači da je kvar vezan za taj deo instalacije koji napaja taj osigurač. Proverite gde nemate struje. Još jedna stvar koju vi sami možete da uradite, proverite da nije neki potrošač ostao uključen u taj deo instalacije (u neku od utičnica ili svetlo) koji se napajaju sa tog osigurača. Ako ništa nije uključeno i nijedna sijalica nije upaljena, onda vam je defitinivno potreban majstor. Ukoliko pronadjete uređaj uključen u struju u utičnicu koja nema struje, iključite ga iz zida i probajte još jednom da podignete taj osigurač u stanu. Ako ne izbije glavni osigurač i ako ni taj osigrač ne padne ili ne izbije to znači da je problem u tom uređaju koji je bio uključen u zid. Njega treba odneti na popravku.

Želim samo još da napomenem, da stari osigurači ako nemaju staklo na kapici osigurača, kada izbijaju mogu da ispeku ruku. Dešava se jednom u sto puta, ali se dešava. Pažljivo vraćajte osigurače, a možete da stavite rukavicu ako nema zadnjeg stakla na kapici osigurača. Svakako možete me pozvati:

električar beograd 063 72 083 27,

posavetovaću vas da vidim da li možete sami.

Kakve osigurače imam u stanu?

U stanu imate ili automatske ili osigurače sa topljivim umetkom. Ako su stari i okrugli, to su oni koji se zovu sa topljivim umetkom. Dobro je zameniti ih i staviti automatske osigurače, o tome sam pisao i vrlo precizno opisao zašto. Na ovom linku možete pročitati malo više o tome. Električar Beograd Pisao za vas ni po babu ni po stičevima.

Ako sijalice žmirkaju, trepere šta može biti?

Ako vam se dešava da sijalice žmirkaju, trepere, može biti do nekoliko stvari, ili je sijalica, ili je luster (plafonjera-lampa) ili je prekidač(dimer) ili do struje tj do instalacije. Majstor zaista ovo mora da pogleda da bi rekao šta je.

Ako nešto pucketa u indikatoru za kupatilo?

Potrebno je isključiti sve potrošače u kupatilu, ugasiti bojler na dugme bojlera da ne greje. Najbolje da nabavitie isti takav indikator kakav imate i da pozovete majstora da ga zameni.

Kabl od grejalice se greje, šta da radim?

Bilo koji kabl koji se greje, pokazuje kvar. Obično se radi o lošem ili nagorelom kontaktu i potrebno je zameniti uzročnika kvara. Nemojte ostaviti uredjaj kome se greje kabl da dalje radi. Može da izazove veći pa i veliki problem. Pozovite majstora da to reši. Ako nećete, nemojte više koristiti taj uređaj kome se kabl greje i tu utičnicu u koju je uključen. To bi trebalo da bude bezbedno.

Varniči kad uključim svetlo.

Odsečno isključi to svetlo, isključi osigurač. Uradi zamenu prekidača sam ili pozovi majstora. Ako radiš sam, proveri da li je nagorela instalacija.

Varniči kada upalim prekidač u kupatilu.

Indikator za kupatilo je potrebno zameniti. Bojler iskljucite na dugme koje se nalazi na samom bojleru. Okrenite ga na najnižu temperaturu. Grejalicu nemojte koristiti. Veš mašinu isključite iz utičnice. Svetla je bolje ne koristiti. Nabavite Isti takav indikator i pozovite majstora da vam ga zameni.

Pocrnela je utičnica i topi se.

Utičnicu koja je pocrnela nemojte koristiti. Potrebno je zameniti je. Sigurno je došlo do oštećenja instalacije u delu gde je ta utičnica vezana. Neko oštećenje je tolerantno. Treba je zameniti, a u nekim slučajevima je potrebno je malo je pomeriti, da bi se moglo doći do zdravog dela instalacije koji može da se veže na novu utičnicu da se dobije kvalitetan i bezbedan spoj.

Stalno mi iskače automatski osiguač.

U nekim slučajevima to može da znači da je osigurač oslabio i da ga je potrebno zameniti novim osiguračom. Posao zamene automatskog osigurača je posao za električara. To je posao za majstora. Mora rasturati deo table sa automatskim osiguračima, i možda isključiti struja da bi se posao bezbednije odradio. Nije taj posao neka mudrost, Električar Beograd je obučen za taj posao. Sam odnos majstora električara prema struji i običnog čoveka koji se razume u alat, i ume svašta je različit. Potrebno je tačno znati šta se sme a šta ne sme raditi kada je struja u pitanju.

Kako zameniti licne na osiguračima?

Eh sad, dragi moji, postoje različita mišljenja među majstorima da li stavljati licne u osigurač. Neki kažu da licne mogu da se stave, ako se zna kako i koliko. Drugi dižu dževu da to nikako ne treba raditi, navode vašu bezbednost bezbednost uređaja itd. Moje lično mišljenje o stavljanju licni na osigurač koji je izgoreo ostaviću po strani. Reći ću vam dve strane medalje. Na ovom linku je čovek lepo opisao o licnama koje mogu da se stave u osigurač. Na dnu stranice se nalaze i podaci. To je jedna strana medalje. Druga strana, nedavno sam razgovarao sa jednim profesorom koji predaje u srednjoj školi elektro predmete. Profesor je pravio eksperiment sa licnom. Stavio je jednu licnu i povezao redno sa potrošačem promenjive snage. Znači, napravio je strujno kolo u kome je vezao licnu isto onako kako je vezana kad je u osiguraču. Rekao mi je da samo jedna licna dozvoljava prolaz struje od 10A. U teoriji nije tako, al eto praksa pokazala drugačije. To bi značilo da kad stavite dve licne već ste preterali ako uzmemo mišljenje ovog profesora. Međutim opet bih rekao da je praksa sa malo licni pokazala svoje loše strane jer je često crkavao takav osigurač. Niste mali, sami odlučite da li će te menjati licne ili ćete stavljati kupovne patrone sa osiguračima. Na ovom linku možete još malo pročitati o mom mišljenju vezanom za stavljanje licne u osigurač. Da ne čitate sve, naslov poglavlja je “Kako (ne)treba menjati licne”. Svakako mogu reći kao električar u Beogradu je ako koristite originalne topljive umetke nećete pogrešiti.

Električar Beograd pisao još par reči za vas

Došlo je vreme moji dragi sugrađani, da napišem ovaj tekst na temu električar u Beogradu. Tu sam se rodio, i kada nisam radio po inostranstvu u Beogradu sam sa vama živeo i za vas radio. Električar Beograd je ovaj tekst napisao da vam približi struju, na bezbednu razdaljinu. Cilj mi je da vas podržim i da vam pomognem da ono što možete sami i uradite sami. Tamo gde sam naglasio da trebate pozvati majstora, nisam to napisao zato što hoću ja da budem taj majstor koga ćete pozvati, već da vam stavim do znanja da je za to potrebna intervencija stručnog lica. Kao što sam negde u tekstu rekao, odnos električara prema struji mora biti odnos iskusnog profesionalca prema poslu. Struja je često posao visokog rizika. Kada od struje i sa strujom živiš ona za tebe prestaje da bude opasna, pošto je poznaješ. Posao električara je kao posao dresera lavova. Ako ne odradi dobro svoj posao poješće ga. Ako ste gledali one ljude koji hvataju zmije, slično je i sa električarima koji znaju šta rade.

MAJSTOR ELEKTRIČAR rešava sve probleme sa strujom
MAJSTOR ELEKTRIČAR BEOGRAD 063 72 083 27