Deki, majstor električar - DOVODI STRUJU U RED - 063 72 083 27
Bojleri
Kako rade bojleri, delovi i konstrukcija. Princip rada. Princip kvara.
O bojlerima
Rekao bih nekoliko rečenica o bojlerima. Poceo bih sa slikom jednog bojlera manje zapremine, od 50l
Na slici je ispod je jedan od najstandardnijih magnohrom bojlera od 80l. Veoma je zastupljen kod nas na tržištu. Naslednik je jednog sličnog modela koji se decenijama proizvodio i ugrađivao.
Vrste bojlera:
Standrardni električni bojleri koji se koriste u domaćinstvima mogu biti akumulacioni ili protočni.
Akumulacioni bi bili oni koji imaju kazan, (u kazanu se akumulira topla voda) a to su dva prikazana na gornjim slikama. Kod ovih bojlera se u kazanu vrši grejanje vode. Ovi drugi bojleri, koji se zovu protočni, nemaju kazan već voda protiče kroz grejanu cev i počinje da se greje čim se pusti voda. Kada se voda zaustavi prestane i grejanje. Akumulacioni bojleri su prikazani na slikama ispod. I jedni i drugi bojleri mogu biti različitih snaga, a akumulacioni bojleri mogu biti različitih zapremina.
Svi navedeni bojleri još mogu biti i donje montažni, što ih malo razlikuje od ostalih standardnih bojlera.
Na slici ispod je prikazan jedan specifičniji bojler. To je opet magnohromov, ovog puta horizontalni bojler. Oni ga proizvode u desnom i levom izdanju.
Delovi bojlera:
Svaki bojler ima električni grejač, termostat koji može biti radni i zaštitni (u zavisnosti od funkcije koju ima u sklopu), neku sijalicu za indikaciju rada grejača, sigurnosni ventil pritiska, buksne ili papučice koje služe za kvalitetno spajanje električnih delova bojlera instalacijom. Protočni imaju membranski prekidač koji omogućava da se grejač uključi kad kroz njega počne da teče voda. Protočni su uvek veće snage, jer u njima se vrši trenutno grejanje vode. Za protočne bojlere neophodno je da pritisak vode u cevi bude zadovoljavajući. Njih je potrebno češće čistiti od kamenca u Beogradskim uslovima vodovoda.
Važne napomene za bojler:
Bojler je veoma bitno da je dobro uzemljen, zato što u njemu se direktno nalazi grejač kroz koji protiče struja. Ta struja ukoliko je bojler neispravan ima tendenciju da teče kroz vodu. Ako su plastične cevi, voda koja izlazi iz bojlera u kome je grejač neispravan, ima različit potencijal, obično viši od kade u kojoj stojimo dok se tuširamo. Tada voda prolazi kroz nas… Sve u svemu, neophodno ga je sve oko bojlera dobro izolovati – ušuškati ili ugraditi fidovu sklopku koja odmah “prepozna” kad je nešto u bojleru neispravno… Još o bojlerima možete pročitati ovde na sajtu
Ako Vam treba majstor za popravku bojlera 063 72 083 27, pozovite