Automatsko uključivanje TA peći

Automatsko uključivanje TA peći, uštedite struju i uprostite grejanje pomoću TA peći, ugradite sklopku za automatsko uključivanje punjenja TA peći.

Šta je to sklopka za automatsko uključivanje TA peći?

Sklopka za TA peć je elektromehanički, uređaj koji služi da se automatizuje uključivanje i isključivanje punjenja TA peći. U sebi sadrži tajmer, i kontaktor. Tajmer se programira, prema jeftinijoj i skupljoj struji. U Beogradu jeftinija tarifa struje počinje u 00h a završava u 8 ujutro. To je vreme u koje je poželjno da se TA peć puni. Kontaktor služi da bi pomoću signala koji mu daje tajmer, uključio i isključio punjenje TA peći.

Koje vrste tajmera za TA peć postoje?

Tajmera ima jako puno vrsta, ali recimo da bih istakao tri osnovna tipa.

1. Tajmere sa utičnicom i plastičnim pinovima pomoću kojih se vrši podešavanje vremena uključenja i isključenja. Postoje tajmeri koji rade na istom takvom principu, a nemaju utičnicu nego su oblika osugurača. Ovi su predviđeni za ugradnju u tablu sa osiguračima.

2. Osim ovih, istakao bih digitalne tajmere sa utičnicom koje se dosta primenjuju, i digitalne tajmere za ugradnju u tablu.

3. Postoje i smart tajmeri koji se mogu povezati na vaš mobilni telefon. Ovi omogućavaju vam potpunu kontrolu čak i kad niste kod kuće.

Koje su prednosti i nedostaci tajmera za TA peć?

Elektromehanički tajmeri, su po mom mišljenju uglavnom neprecizni sa određivanjem vremena uključenja i isključenja. Osim ovoga, vreme koje pokazuju uglavnom postaje netačno posle nekog vremena recimo već posle mesec dana korišćenja. Prednost bi bila jednostavno podešavanje vremena, i jednostavno programiranje vremena uključenja i isključenja. Za elektromehaničke tajmere smatram one koji imaju pinove. Pinovi su plastične iglice koje se podižu ili spuštaju. Podizanjem ili spuštanjem se određuje vreme kada je peć uključena i kada je isključena. Elektronski tajmeri su po mom mišljenju nešto bolji. Imaju mogućnost preciznog podešavanja vremena uključenja i isključenja, sat im radi preciznije i duže vremena ostaje tačan. Nedostatak im je nešto viša cena i komplikovanije programiranje samog tajmera. Glavni nedostatak navedenih tajmera je taj što uglavnom u slučaju da nestane struje morate da ponovo podesite vreme. Postoje tajmeri koji pamte vreme i kada nema struje, jedino takve tajmere ja koristim za pravljenje sklopki za TA peć. Ovi tajmeri su su nešto više cene. Zbog toga i cena gotovih sklopki koje pravim i imam je nešto viša od sklopki za automatsko ukljucivanje TA peći koje se standardno nude na tržištu. Drugim rečima nemam najjeftinije sklopke za TA peć.

Šta je bitno znati prilikom odabira sklopke za automatsko uključivanje TA peći?

Treba znati da li je peć monofazna ili trofazna, i koje je snage TA peć. Kod monofaznih peći neko bi rekao da nije potreban kontaktor. Slažem se samo za peći od 2.5 kW. Za njih se mogu koristiti standardni tajmeri već gotovi. Za sve jače peći potrebno je postaviti kontaktor koji je bar 20% jači od snage koje piše na njemu. Kada pravim sklopku za automatsko uključivanje TA peći koristim kvalitetniji materijal koji opravdava cenu. Ne koristim ni najskuplji ni najjeftiniji. Zbog toga ovakve sklopke nemaju reklamaciju i traju dugo godina. Sklopke neke imam gotove, a neke se prave po narudžbini. Ako vam je potrena možete me pozvati, 063 72 083 27, MAJSTOR ELEKTRIČAR.

MAJSTOR za popravku ta peci
Majstor za popravku ta peći